تلفن تحت شبکه - تجهیزات ویپ

تلفن تحت شبکه چیست؟

تلفن تحت شبکه (VoIP Phone) از تجهیزات مهم و ضروری در راه‌اندازی یک سیستم ویپ است. اصولا نقش هر گوشی تلفنی، همانطور که از اسم آن پیداست، جابه‌جایی صدا و صحبت کردن می‌باشد. اما گوشی تلفنی که در سیستم ویپ از آن استفاده می‌شود، در عمل با گوشی‌های معمولی و خانگی مقداری متفاوت است. امکانات تلفن‌های تحت شبکه تنها در بستر شبکه‌ی داخلی (LAN) یک سازمان یا مجموعه قابل استفاده می‌باشد و برق موردنیاز آن‌ها از برق شهری یا در مواقع اضطراری از همان بستر شبکه تأمین می‌گردد

تلفن‌های تحت شبکه در انواع مختلف و برای کاربردهای متفاوت تولید و بکار گرفته می‌شوند. در ادامه، انواع تلفن‌های تحت شبکه و کارآیی هر کدام به تفصیل تشریح خواهد شد.

تلفن تحت شبکه رومیزی (Desktop)

تلفن‌های رومیزی در دو نوع بی‌سیم و باسیم عرضه می‌شوند. تلفن تحت شبکه رومیزی، متداول‌ترین و بهترین نوع از انواع گوشی‌های تحت شبکه می‌باشند. گوشی‌های رومیزی با برند‌های مختلف، طرح‌ها و مدل‌های گوناگون با قابلیت‌های متنوع در کشورهایی مانند کانادا، چین، آلمان و ... تولید می‌شوند. بیش از 300 نوع از گوشی‌های دسکتاپ یا رومیزی در بازارهای جهانی موجود است.

برخی از انواع گوشی‌های رومیزی، مجهز به دوربین (webcam) می‌باشند که تماس تصویری و همزمان را امکانپذیر می‌نمایند. برخی دیگر، دارای سیستم عامل اندروید هستند که قابلیت اتصال به موبایل‌های اندروید را نیز دارند. برخی از آن‌ها، با افزودن تجهیزاتی خاص، امکان کنفرانس صوتی به صورت همزمان و با چندین نفر را در اختیار کاربران خود می‌گذارند.

مشهورترین برندهای تولیدکننده‌ی گوشی رومیزی در جهان:

Snom محصول کشور آلمان.

Grandstream محصول کشور کانادا.

برند Akuvox، Yealink و Fanvil محصول چین.

Cisco و Polycom محصول ایالات متحده‌ی آمریکا.

گوشی‌های تحت شبکه بی‌سیم (Dect)

گوشی‌های تحت شبکه‌ی بی‌سیم‌ از تکنولوژی شبکه‌ی دکت برای فعالیت خود استفاده می‌کنند. این گوشی‌ها دارای یک پایه یا هسته‌‌ به عنوان دکت یا دستگاه مادر برای آنتن‌دهی هستند که از آن برای شارژ کردن گوشی‌ها نیز استفاده می‌شود. به این ترتیب، با استفاده از این نوع گوشی‌های بی‌سیم، می‌توانید به راحتی در اطراف محل کار یا زندگی خود جا‌به‌جا شوید و مکالمه کنید، بدون اینکه افت قابل‌توجهی در کیفیت صدای شما اتفاق بیا‌فتد. معمولا گوشی‌های دارای دکت، بیشتر از یک گوشی تلفن دارند.

مشهورترین برندهای تولیدکننده‌ی گوشی بی‌سیم در جهان:

Snom محصول کشور آلمان.

Grandstream محصول کشور کانادا.

برند Yealink و Fanvil محصول چین.

گوشی تحت شبکه نرم‌افزاری (Soft Phone)

Soft Phoneیک نرم‌افزار تحت‌ویندوز است که بر روی رایانه نصب می‌شود. این نرم‌افزار با امکاناتی شبیه به IP Phone قابلیت برقراری تماس با داخلی‌های درون سازمان و تماس‌های خارجی را دارد. مزیت این نوع از تلفن‌های تحت شبکه این است که با اضافه شدن تعداد کاربران، هزینه قابل توجهی به سازمان تحمیل نمی‌گردد و به راحتی می‌توان با خرید نسخه‌ی چند کاربره، تمامی کارمندان یک سیستم را به این نرم‌افزار مجهز نمود. لازمه‌ی استفاده از تلفن‌های نرم‌افزاری، داشتن یک کامپیوتر و هدست می‌باشد. جهت برقراری ارتباط، وجود هدست الزامی است. از جمله نرم‌افزارهای تلفنی مشهور و معتبر می‌توان به نرم‌افزارهای ساخت شرکت Zoiper وEyebeam اشاره کرد. برخی از نرم‌افزارهای تلفنی به صورت رایگان قابل دانلود هستند اما امکانات بسیار بسیار اندکی دارند که پاسخگوی نیاز یک سازمان نخواهد بود.