رابط کاربری (User Interface)

اخبار
رابط کاربری – تجربه کاربری - فراداده

رابط کاربری (User Interface)


رابط کاربری (UI) در فناوری اطلاعات، همه ی چیزهایی است که در یک دستگاه اطلاعاتی طراحی شده، و ممکن است که فرد با آن در تعامل باشد. این می تواند شامل صفحه نمایش، صفحه کلید، ماوس و ظاهر دسکتاپ (Desktop) باشد. همچنین روشی است که از طریق آن کاربر با یک برنامه یا یک وب سایت تعامل می کند. وابستگی رو به رشد بسیاری از شرکت ها در برنامه های کاربردی وب و برنامه های کاربردی تلفن همراه موجب شده است که شرکت های زیادی به منظور افزایش تجربه کلی کاربر، اولویت بیشتری در رابط کاربر ایجاد کنند.

UI (رابط کاربری) و UX (تجربه کاربری)

رابط کاربری UI اغلب در ارتباط با تجربه کاربر (UX) معنی می شود، که ممکن است شامل ظاهر زیبای دستگاه، زمان پاسخ و محتوای ارائه شده به کاربر در داخل رابط کاربری باشد. تمرکز فزاینده در ایجاد یک تجربه کاربری بهینه شده، موجب شده تا برخی از کارکنان به عنوان کارشناسان UI و UX شناخته شوند. برخی از زبانها مانند HTML و CSS به منظور ایجاد ساده تر یک رابط کاربری و تجربه قوی هدایت شده اند.

تکامل رابط کاربری UI

در رایانه های اولیه، رابط کاربری بسیار کمی به جز چند دکمه در کنسول اپراتور وجود داشت. بسیاری از این رایانه های اولیه از کارت های پانچ شده، با استفاده از ماشین های کلید پانچ، به عنوان روش اولیه ورودی برای برنامه های کامپیوتری و داده ها استفاده می کردند. در حالی که کارت های پانچ شده از سال 2012 اساسا در محاسبات منسوخ شده اند، برخی از دستگاه های رای گیری هنوز از سیستم کارت پانچ شده استفاده می کنند.

رابط کاربری با معرفی رابط خط فرمان تکامل یافته است، که ابتدا به عنوان صفحه نمایش نزدیک به صفحه نمایش خالی با یک خط برای ورودی کاربر ظاهر شد. کاربران برای کنترل تبادل اطلاعات با کامپیوتر به یک صفحه کلید و مجموعه ای از دستورات تکیه می کنند. این رابط خط فرمان منجر به آن شد که منو ها (لیستی از گزینه های نوشته شده در متن) غالب شدند.

در نهایت، رابط کاربر گرافیکی GUI) ) وارد شد، که اساسا در مرکز تحقیقاتی پالو آلتو زروکس به تصویب رسید و توسط کامپیوتر اپل به تصویب رسید و توسط مایکروسافت در سیستم عامل های ویندوز به طور موثر استاندارد شده است. عناصری GUI شامل مواردی مانند پنجره، منو های کشویی، دکمه ها، نوار های پیمایش و آیکون ها می باشد. با افزایش استفاده از چند رسانه ای به عنوان بخشی از رابط کاربری گرافیکی، صدا، صوت، ویدئو حرکتی و واقعیت مجازی به طور فزاینده ای تبدیل به GUI برای بسیاری از برنامه های کاربردی می شوند.

محبوبیت در حال ظهور برنامه های کاربردی تلفن همراه نیز UI را تحت تاثیر قرار داده اند، و منجر به چیزی به نام تلفن همراه UI شده اند. رابط کاربری تلفن همراه به طور خاص به ایجاد رابط های قابل استفاده و تعاملی در صفحه نمایش های کوچکتر از گوشی های هوشمند و تبلت ها مربوط می شود و ویژگی های خاص مانند کنترل های لمسی را بهبود میبخشد. در متن بعدی به تفسیر و توضیح کامل تجربه کاربری خواهیم پرداخت.