تجربه کاربری (UX) چیست؟

اخبار
به منظور ایجاد وبسایتی عالی که به بهترین وجه نیازهای کسب و کارتان را برآورده سازد، شما باید یک وب سایتی طراحی نماییدکه از زیبایی،جذابیت و کاربری آسان برخوردار باشد. اگر وب سایت شما یک یا چند مورد از این اجزا را نداشته باشد، از شانس جذب مشتریان به شدت کاسته می شود. به همین دلیل است که در هنگام ایجاد وبسایتی که کالا و خدمات را نشان می دهد، تجربه کاربری و رابط کاربری را در نظر گرفت.
چرا تجربه کاربری UX اهمیت زیادی دارد؟
UX را به عنوان ارگونومی وب سایت شخصی خود در نظر بگیرید. وقتی که یک وب سایت طراحی می کنید که تمرکز آن قرار است بر تجربه کاربری باشد، فضایی ایجاد می شود که خواننده به راحتی می تواند دسترسی داشته باشد، درک کند، و به راحتی مطالب را مرور کند. این امر به نوبه خود، وب سایت شما را از رقبا متمایز می سازد چرا که اکثر رقبا در مورد موضوع UX اهمیت چندانی به خرج نمی دهند و در نتیجه ترافیک کاری و بستر مشتری را افزایش می دهد.
آیا شما هنوز به نقش مهم UX در طراحی وب سایت پی نبرده اید؟ آمارهای زیر را در نظر بگیرید:
  • بیش از 65 درصد افراد ترجیح می دهند که از یک سایت بهینه شده UX نسبت به صفحات وب ساده استفاده کنند.
  • تقریبا 40 درصد از افراد از وب سایت هایی که سرعت بارگذاری آنها پایین است خارج می شوند، خارج می شوند.
  • انجام کارهای ساده مثلا ترکیب رنگ ها در صفحه وب می تواند درآمد شما را افزایش دهد.
  • ضروری است که سایت شما ) Responsiveپاسخگو( باشد. میزان ترافیک تلفن همراه هر ساله افزایش می یابد و حتی انتظار می رود که تا سال 2020 نیمی از مردم جهان به شبکه های ارتباطاتی متصل شوند.
چگونه یک وب سایتی را برای تجربه کاربری طراحی کنیم؟
طراحی وب سایتی که بتواند تجربه کاربری را به حداکثر برساند چگونه است؟ خوشبختانه، طراحی وب سایت UX آنچنان سخت نیست بلکه کمی به برنامه­ ریزی نیاز دارد. اولین چیزی که باید انجام دهید این است که رویکرد (دیدگاه) را برای طراحی وب سایت تغییر دهید. در نظر داشته باشید که همه چیز فقط ظاهر نیست و علت این امر علمی است که پشت یک وب سایت خوب نهفته است. به همین دلیل است که به منظور افزایش تجربه کاربری، ترکیب برخی از اصول سلسله مراتب بصری امری ضروری است.
یک وب سایت خوب وبسایتی است که به آسانی بشود در آن گشت و گذار کرد. این نکات طراحی زیر را که به منظور بهینه سازی سایت و نحوه UX کردن آن است را در نظر بگیرید:
1. ساختاری عمل کنید
کالاها و یا خدماتی را که قرار است ارائه کنید را تعیین و بر روی آنها تمرکز کنید. شما می خواهید مطالب وبلاگ که مفید و مرتبط با آنچه که انجام می دهید ارسال کنید. اگر در مسیری که در پیش دارید با محتوای نامناسب به کار خود ادامه دهید، مشتریان وفادار خود را از دست می دهید.
2. همه جوره پاسخگو باشید
همه ما زندگی پر مشغله داریم، بنابراین طبیعی است که افراد بیشتری به وب سایت ها مراجعه می کنند. نداشتن یک وب سایت بهینه شده برای گوشی ها و تبلت ها، شانس موفقیت را کاهش می دهد. اگر هنوز نگاهی به طراحی وب پاسخگو نداشته اید، در اسرع وقت راهی برای اضافه کردن آن به سایت موجود خود پیدا کنید.
3. آزمون A/B انجام دهید
آیا شما وبسایتی دارید که برای براورد ساختن نیازهای کاربران معمولی با دقت ایجاد شده است؟ اگر چنین است، وقت آن است که صفحه وب شما مورد آزمون قرار گیرد. بازدیدکنندگان را مجبور به استفاده از نسخه های مختلف وب سایت کنید. هنگامی که آنها با مرور پیوندها و خواندن مطالب آشنا شدند، یک نظرسنجی انجام دهید. آنچه را که دوست دارند و آنچه را که دوست ندارد را پیدا کنید و سپس سایت خود را همانگونه مطابق با نظر سنجی، به روز کنید.
وب سایتی ایجاد کنید که برای شما کار کند
وقتی که وب سایتی ایجاد می کنید، مهم است که به یاد داشته باشید که آنرا به شیوه ای متناسب با نیازهای منحصر به فرد خود طراحی کنید. اگر نگرش شما اینگونه است که فلان چیز برای شرکت دیگری خوب کار می کند، پس به طور خودکار به نفع شما هم خواهد بود، قطعا به نتیجه ی مطلوبی نخواهید رسید. اگر به منظور بهینه سازی UX خود نیاز به کمک داشتید همیشه می توانید یک طراح حرفه ای وب سایت را استخدام کنید تا بتواند در طول مسیر در کنار شما باشد.
با کمی تحقیق، خلاقیت و برنامه ریزی، شما قادر به طراحی وب سایتی خواهید بود که مشتریان بیشتری را جذب و میزان ترافیک تان را افزایش می دهد.